HANBOK

Hanbok to termin zbiorowy używany w odniesieniu do tradycyjnej koreańskiej odzieży. Charakteryzuje się żywymi kolorami i prostymi liniami bez kieszeni. Tradycyjny damski hanbok (chima-jeogori) składa się z bluzki lub żakietu (jeogori) oraz spódnicy (chima). Męski hanbok składa się z bluzy (jeogori) oraz luźnych spodni (baji). Choć z początkiem ubiegłego wieku hanbok wyparty został przez odzież zachodnią, pozostaje on ważną częścią kultury koreańskiej i wciąż jest noszony podczas specjalnych uroczystości i świąt. Podstawowy format hanbok niewiele zmienił się przez stulecia.

Koreanka w stroju Hanbok

Hanbok generalnie jest klasyfikowany zgodnie z jego przeznaczeniem jako strój codzienny, strój ceremonialny lub też strój specjalny. Uroczyste stroje noszone są podczas formalnych uroczystości takich jak pierwsze urodziny dziecka, wesele, pogrzeb czy też rytuały religijne. Specjalne stroje są ubierane przez koreańskich szamanów (mudang) i urzędników.

Japońskie turystki w stroju Hanbok

Inną wyróżniającą cechą hanbok są jego żywe kolory. Tradycyjne hanbok charakteryzowało się żywymi barwami odpowiadającym pięciu elementom teorii yin i yang: biały (metal), czerwony (ogień), niebieski (drewno), czarny (woda) i żółty (ziemia).

Kolory symbolizowały także pozycję społeczną i stan cywilny Koreanki lub Koreańczyka. Kolory jaskrawe były noszone przez dzieci i dziewczęta, podczas gdy stonowane barwy przez mężczyzn i kobiety w średnim wieku. Niezamężne kobiety często nosiły żółtą bluzkę i czerwoną spódnicę, natomiast matrony ubierały się w zieleń i czerwień. Podczas ceremonii ślubnej syna matkę charakteryzował hanbok w kolorze granatowym, natomiast matki wydające za mąż swoje córki nosiły odmiany różowe. Klasy wyższe nosiły hanbok w najróżniejszych kolorach, w przeciwieństwie, do warstw najuboższych, które były zobowiązane do ubierania odzieży w bieli, a jedynie na specjalne okazje mogły przyodziać się w hanbok w odcieniach bladoróżowym, jasnozielonym lub szarym.

Tajskie turystki w Seulu

Swoją pozycję społeczną również akcentowało się materiałem użytym do uszycia hanbok. Wyższe warstwy społeczne ubrane były w stroje wykonane z gęsto tkanego materiału z ramii lub innych wysokogatunkowych i lekkich materiałów w cieplejszych miesiącach oraz z gładkich i wzorzystych jedwabi w pozostałych porach roku. W przeciwieństwie do nich, doły społeczne były ograniczone do bawełny.

Chinki pozujace do zdjecia

Wizyta w Korei Południowej nie byłaby kompletna bez wypróbowania ich tradycyjnego stroju. W samym Seulu istnieje wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć hanbok. Wszystkie zdjęcia zawarte w tym poście wykonałem na terenie pałacu Gyeongbokgung, wokół którego znaleźć można całe multum wypożyczalni, w których za niewielkie pieniądze na kilka godzin można przyodziać się w kolorowe, tradycyjne stroje koreańskie i wraz z setkami zarówno obcokrajowców jak i tuziemców przechadzać się wąskimi uliczkami dzielnicy i pałacu Gyeongbokgung. Fotografie wykonane podczas takiej przechadzki pozostaną jedną z najbardziej wartościowych pamiątek z wycieczki do Korei Południowej..

Japonki podczas odpoczynku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s