BRAMA GWANGHWAMUN W SEULU

Gwanghwamun jest bramą prowadzącą do rezydencji królewskiej znanej pod nazwą pałac Gyeongbokgung i jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów stolicy Korei Południowej. Wykonana z granitu i drewna sosnowego, zbudowana w roku 1395 w okresie panowania pierwszego władcy nowej dynastii Joseon, króla Taejo w całej swojej historii była kilkukrotnie dewastowana zarówno przez ogień jak i działania wojenne.

Już w roku 1592 podczas japońskiej inwazji na Koreę podjętej przez generała Toyotomi Hideyoshi z zamiarem podbicia półwyspu koreańskiego, ale również i Chin, brama została doszczętnie strawiona przez ogień. Przez kolejne niemalże 3 stulecia żaden z władców Korei nie podjął się zadania odrestaurowania zrujnowanej budowli i dopiero w roku 1867 odbudowy bramy wraz z całą resztą kompleksu Gyeongbokgung podjąć się król Gojong z dynastii Joseon, pierwszy, a zarazem przedostatni cesarz Cesarstwa Koreańskiego. Ostatnim cesarzem był zmarły w 1926 roku cesarz Yunghui, syn zmuszonego w 1907 roku do abdykacji przez Japończyków cesarza Gojong.

W roku 1926 Saito Makato, japoński Gubernator zarządzający anektowaną przez Cesarstwo Wielkiej Japonii w roku 1910 Koreą podjął decyzję o przeniesieniu Gwanghwamun kilkaset metrów dalej, w miejsce, gdzie dziś znajduje się Narodowe Muzeum Ludowe Korei, by na terenie tej lokalizacji postawić budynek administracyjny. Ta dziś już nieistniejąca, potężna neoklasycystyczna budowla zaprojektowana przez żyjącego i pracującego w Japonii niemieckiego architekta, Georg’a de Lalande miała również za zadanie zakryć swoimi rozmiarami Pałac Gyeongbokgung. Co ciekawe, konstrukcja La Lande utrzymała się aż do roku 1996, kiedy to podjęto decyzję o jej wyburzeniu.

Kolejny dotkliwy cios, który spadł na bramę Gwanghwamun związany był z działaniami wojennymi toczącymi się na półwyspie koreańskim w latach 1950-1953. Zbombardowana i doszczętnie zdewastowana brama wraz z pałacem Gyeongbokgung straszyła swoim zrujnowanym wyglądem przez ponad dekadę i dopiero w roku 1968 administracja zamordowanego przez szefa ochrony prezydenckiej w 1979 roku prezydenta Park Chung-hee podjęła decyzję o odrestaurowaniu bramy oraz umieszczeniu jej przed istniejącym jeszcze wtedy budynkiem administracyjnym.

Park Chung-hee, to ojciec byłej prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, skazanej w lipcu 2018 roku na kare 25 lat pozbawienia wolności za nadużycia władzy, korupcję i wymuszenia.

Bramę raz jeszcze poddano gruntownej renowacji w roku 2006. Prace trwały aż 4 lata, podczas których starano się zrekonstruować najdrobniejsze szczegóły z oryginalnej konstrukcji. Brama została także rozebrana, przeniesiona 14.5 metra w kierunku południowym i umieszczona na jej pierwotnym miejscu. Koszt projektu zamknął się w kwocie 30 milionów dolarów. Zrekonstruowana i otwarta dla zwiedzających w 2010 roku brama Gwanghwamun jest niewątpliwie wraz ze znajdującym się nieopodal pałacem Gyeongbokgung jedną z największych atrakcji turystycznych zarówno w Seulu, jak i całej Korei Południowej.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s